Newsletter B2B – B2C

Kontakty w relacjach B2C i B2B różnią się diametralnie. B2C (Business To Consumer) określa kontakty z konsumentami. Polega więc na sprzedaży przez firmę produktów lub usług klientom indywidualnym. Z kolei B2B (Business To Business) obejmuje transakcje pomiędzy firmami i instytucjami. Przygotowanie newslettera skierowanego do klientów indywidualnych opiera się więc na innych zasadach, niż w przypadku klienta biznesowego, ponieważ jednym z najważniejszych elementów  jest uwzględnienie grupy docelowej do której skierowany jest przekaz.

Newsletter B2C

W relacji B2C produkty cechuje przeważnie krótki cykl sprzedaży i możliwość prowadzenia konkurencyjnych cenowo działań. Klienci podejmują szybsze decyzje o zakupie na podstawie ograniczonych informacji kierując się emocjami. Reagują więc pozytywnie na interesujące produkty, które najlepiej prezentują się w formie graficznej. Dlatego przekaz powinien skupiać się na atrakcyjnych obrazach, które zwracają uwagę i wywołają chęć posiadania wśród odbiorców.

Informacje, które dostarczane są do Klienta indywidualnego powinny dotyczyć nowości produktowych, aktualnych akcji promocyjnych lub ofert wyprzedażowych. Ich skuteczność określana jest na podstawie wartości sprzedaży, którą wygenerują. Dlatego aby przyspieszyć decyzję Klientów, newsletter powinien eksponować wartości oraz atrakcyjne ceny.

Zanim firma dotrze do Klienta z atrakcyjną kreacją graficzną, musi przejść przez najtrudniejszy krok – nakłonić go do otwarcia newslettera. Dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na temat i nadawcę wiadomości. Temat powinien zainteresować użytkownika, wyróżnić się wśród konkurencyjnych wiadomości i przekonać Klienta, że znajdzie w nim dokładnie to, co go zainteresuje. Z kolei nazwa nadawcy powinna mieć wiarygodnie brzmienie, aby Klienci nie uznali jej za spam.

Potrzebujesz wysyłki newslettera?

Skorzystaj z pomocy profesjonalistów!

Sprawdź »

Najlepszym momentem na wysyłkę wiadomości skierowanej do Klientów indywidualnych jest koniec tygodnia pracy (czwartek, piątek). Po całym tygodniu obowiązków Klienci mają więcej czasu, aby zadbać o prywatne sprawy. Nawet w sprzedaży stacjonarnej najwięcej zakupów dokonywanych jest w weekend, dlatego dostarczenie Klientom wyjątkowej oferty tuż przed jego rozpoczęciem, charakteryzuje się największą skutecznością.

Newsletter B2B

W relacji B2B zwykle sprzedawane są produkty lub usługi charakteryzujące się dłuższym oraz bardziej złożonym cyklem sprzedaży. Dlatego wysłany newsletter nie prowadzi bezpośrednio do sprzedaży, a stanowi jeden z elementów utrzymania i edukowania Klientów, co w perspektywie czasu skutkuje nowymi propozycjami współpracy.

Klienci biznesowi nie lubią otrzymywać wiadomości sprzedażowych. Od newslettetrów oczekują ważnych i interesujących wiadomości i pogłębionych danych, które mogą wykorzystać w swoim biznesie. Każda podejmowana decyzja jest racjonalna i wymaga wcześniejszych analiz, ponieważ stanowi inwestycje, która wpływa na przyszłość firmy.

Treść newslettera powinna opierać się przede wszystkim na tekstach, a liczba i wielkość grafik powinna zostać ograniczona. Wystarczy zamieścić zajawki zawierające najważniejsze informacje wraz z przekierowaniem do pełnej wersji, którą odbiorcy mogą znaleźć na firmowej witrynie lub poza nią.

Wiadomości wysyłane w ramach B2B powinny składać się przydatnych zasobów, które stanowią wsparcie i rozwiązanie problemów biznesowych: ważne informacje, statystyki, raporty, ogłoszenia o szkoleniach, success stories czy porady branżowe. Wiadomości z treścią mają jeszcze jedną przewagę – łatwiej przejść im przez filtry antyspamowe.

Ostatnią różnicą jest czas wysyłki newslettera. W przypadku Klientów biznesowych najlepszym okresem na wysyłkę newsletterów jest początek tygodnia, kiedy pracownicy są najbardziej zaangażowani w wykonywaną pracę.

Poniżej przedstawiamy krótkie podsumowanie różnic pomiędzy newsletterami B2B i B2C:

graf