Ruszyliśmy z kampanią autopromocyjną pod hasłem „Oczekuj więcej”.

Akcja obejmuje nowy serwis oczekujwiecej.pl, spot internetowy i gadżet otwierający dostęp do promocji.

Pod hasłem „Oczekuj więcej” uruchomiliśmy nowy serwis dla Klientów i akcję autopromocyjną. Chcemy dać Klientom nieco inne spojrzenie na Internet, nie tylko przez pryzmat strony www. Strona to dziś za mało. Aby firma mogła zaistnieć w sieci potrzebne są: koncepcja, promocja, optymalizacja. AdWords, media społecznościowe, serwisy specjalistyczne – wszystko to musi być powiązane. Celem naszej akcji jest namówienie Klientów, by spojrzeli na działania w sieci bardziej kompleksowo.

Jednym z elementów akcji jest spot  pokazujący jak zdobyć Klientów w internecie i prezentujący możliwości stojące przed Klientami agencji interaktywnych. Szukaliśmy hasła, które skłoni odbiorców do zastanowienia: czego mogę oczekiwać? Co może pomóc mojej firmie? Jaki rodzaj i sposób świadczenia usług odpowiada moim oczekiwaniom? Tak powstał nasz slogan „Oczekuj więcej”.

Kampanii towarzyszy urokliwy gadżet – czterokolorowe drewniane klocki, które po złożeniu ujawniają specjalny kod. Po wpisaniu go na stronie www.oczekujwiecej.pl/prezent, Klient może wybrać jedną z ofert promocyjnych – ich pakiet zmienia się w zależności od wydarzenia, podczas którego Klient został obdarowany. Na potrzeby kampanii wyprodukowaliśmy limitowaną edycję 300 zestawów klocków.

Strona dostępna pod adresem oczekujwiecej.pl zastąpi dotychczasową stronę naszej agencji. Serwis został skonstruowany tak, aby z jednej strony był użyteczny dla osób nie mających szerokiej wiedzy o możliwościach promocji w Internecie, z drugiej zaś służył tym, którzy już wiedzą czego szukają i są na etapie podejmowania decyzji o współpracy. Strona zawiera więc przystępne, pozbawione żargonu opisy możliwych działań, ale i case studies z twardymi danymi pokazujące efekty, jakie osiągamy w poszczególnych obszarach.

Launch akcji „Oczekuj więcej” zbiega się z otwarciem nowych biur naszej agencji: w Katowicach oraz Warszawie. Jednym z oczekiwań Klientów jest możliwość osobistego kontaktu z przedstawicielami agencji. Uruchamiając akcję „Oczekuj więcej” chcieliśmy odpowiedzieć także na tę potrzebę. Jesteśmy więc i w stolicy, i w stolicy Górnego Śląska.